WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĘTAJNO

Powiat lidzbarski dziękuje za plony

POWIAT LIDZBARSKI
Rolnicy z powiatu lidzbarskiego podziękowali za plony.

W powiecie lidzbarskim uszanowano rolnicze tradycje. Doroczne święto plonów w Stoczku Klasztornym w gminie Kiwity, która była współorganizatorem wydarzenia, rozpoczęło się uroczystą Mszą dziękczynną. Następnie korowód dożynkowy z towarzyszeniem orkiestry dętej przeszedł przed scenę, gdzie powitano zaproszonych gości i uczestników wydarzenia.

Rolnictwo w powiecie lidzbarskim to najważniejsza gałąź gospodarki, która w tym roku zmagać się musiała z wieloma trudnościami. „Dzisiaj możemy powiedzieć, że to był ciężki rok. Inflacja, zakupy, które były wcześniej zrobione po cenach naprawdę bardzo wysokich, odbiły się mocno na rentowności gospodarstw rolnych w naszym powiecie. I nie tylko, w całym kraju. Tak że myślę, że ten rok jest bardzo ciężki, poza tym dalej nie wiemy, ile zboża mamy, ile mamy innych produktów z zagranicy” – mówi starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Jednym z najważniejszych punktów uroczystości był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Tworzenie wieńców dożynkowych to wyjątkowa sztuka. Tradycyjny wieniec powinien być wykonany z naturalnych kłosów, kwiatów, owoców i warzyw, czyli plonów pochodzących z pól i ogrodów.

Podczas dożynek wyróżnieni zostali także najlepsi w powiecie rolnicy. Wśród nich byli Jolanta i Tomasz Borończyk ze wsi Kobiela, którzy znają doskonale trud pracy w gospodarstwie.

Dożynki to okazja, by dziękować rolnikom za ich trud i wytrwałość. „Bardzo się cieszę, że mogę być na tym pięknym święcie i że mogę mieć również okazję, żeby się pokłonić naszym rolnikom i podziękować im za bardzo ciężką pracę, często w trudnych również warunkach. Ciągle nas uwierają susze, różnego rodzaju zjawiska atmosferyczne niekorzystne dla rolnictwa. Rzeczywiście być rolnikiem dzisiaj to jest wielkie wyzwanie, tym bardziej powinniśmy być im wdzięczni, jesteśmy wdzięczni” – mówi Jacek Protas, poseł na Sejm RP.

Święto plonów to święto całej społeczności, dlatego nie mogło zabraknąć barwnych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, pysznego lokalnego jadła i napitku oraz atrakcji dla dzieci.