WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĘTAJNO

Cittaslow: Działdowo

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Działdowa, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach

W Działdowie mieszka niespełna 21 tysięcy osób. Cenią sobie niskie koszty życia, spokój i unikalny klimat. Tu dba się o całe rodziny i myśli o najmłodszych mieszkańcach. Dlatego w ostatnim czasie rozbudowę przechodzą miejskie przedszkola, tak by rodzice mieli pewność, że miejsc w placówkach dla ich dzieci nie zabraknie. Taką modernizację ma za sobą na przykład Przedszkole Nr 5, w którym przybyły trzy oddziały oraz pomieszczenie do integracji sensorycznej.

Działdowo stawia także na kulturę. W tej chwili trwają pracę nad przywróceniem funkcji starego kina i Miejskiego Domu Kultury. Kolejną niezmiernie ważną inwestycją było zagospodarowanie gotyckiej części Zamku Krzyżackiego w Działdowie, w którym powstało 8 nowych, tematycznych sal Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego.

Od 2016 roku Działdowo należy do Sieci Miast Cittaslow, o czym przypomina chatakterystyczne logo ze ślimakiem, obecne na przykład na autobusach komunikacji miejskiej. Członkostwo dało miastu nowe możliwości. „Przede wszystkim zyskujemy markę rozpoznawalną na całym świecie, a za tą marką idzie też doświadczenie innych miast, które są dłużej w sieci, które tym doświadczeniem chętnie się z nami dzielą. Bardzo się cieszymy, że władze województwa dbają o sieć, która stała się wizytówką województwa” - mówi burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Przynależność do Sieci Miast Cittaslow to także możliwość pozyskiwania unijnych pieniędzy na działania rewitalizacyjne. Już teraz miasto ma szansę na 2 mln złotych na modernizację rynku miejskiego. „Zakres – poza wymianą nawierzchni, zastąpieniem asfaltu granitową kostką, wymianą chodników na kamienne – to też przepiękna fontanna, gdzie będą mogły dzieci korzystać w upalne dni i będzie można przy niej wypoczywać” - zapowiada Andrzej Wiśniewski, zastępca burmistrza Działdowa.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.