WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĘTAJNO

Smakowita tradycja w Łukcie

KOPERNIK.TV
Zupy dyniowe, czernina, pyzy, pierogi. To niektóre z dań, jakie pojawiły się podczas konkursu „Smakowity Produkt Lokalny” w Łukcie. Lokalne specjały oceniło jury z Karolem Okrasą na czele.

Zupy, dania główne, mączne, ciasta, dania wege, oraz te przyrządzone przez małych kucharzy. To sześć kategorii, w których zmagali się lokalni mistrzowie sztuki kuchennej z Łukty i okolicznych gmin. W konkursie wzięło udział 34 uczestników.

Organizatorem zmagań było lokalne Stowarzyszenie „Kraina Drwęcy i Pasłęki”, które od lat dba o to, by regionalne tradycje – w tym dania – były wciąż żywe. „To już jest czwarta edycja tego wydarzenia, główny cel to promowanie produktów regionalnych i surowców, w oparciu o które przygotowane są różne rodzaje potraw. Jest to też jedna z form aktywizacji mieszkańców terenu lokalnej grupy działania” - wyjaśnia Wanda Łaszkowska, prezes Stowarzyszenia „Kraina Drwęcy i Pasłęki”. „Jesteśmy organizacją, która chętnie włącza się w różnego typu akcje, żebyśmy się wspólnie mogli integrować. Działamy na terenie ośmiu gmin i chcemy te osiem gmin jakoś z sobą, co jakiś czas się spotykać” - dodaje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia.

Przygotowane dania oceniało znamienite jury. W jego wkład weszli Nina Fierkowicz, właścicielka firmy „Nina Fierkowicz. Przyprawy do życia” i Bartłomiej Serej, szef kuchni hotelu Masuria & Spa. Przewodniczącym by zaś świetnie znany Karol Okrasa, autor książek kulinarnych i programów telewizyjnych. „Autentyczność przepisu to jest coś, na co chyba stawiamy największy nacisk. Żeby ten przepis miał pewną historię, a z tą historią wiąże się oczywiście historia produktu, z którego został wykonany. Jest to również dla mnie kolejna lekcja i inspiracja do tworzenia swoich programów kulinarnych. Bazuję na tym, co te panie mi przekazują, a zakładam, że przekazywały im to ich babcie” - mówi Karol Okrasa.

Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, które ułatwią dalszą przygodę z gotowaniem.