WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY ŚWIĘTAJNO

Historia Cechu Naturoterapeutów

IZBA RZEMIOSŁA
Cech Naturoterapeutów ma już na Warmii i Mazurach swoją tradycję. Zrzesza m.in. bioenergoterapeutów i radiestetów.

Powstał, by zrzeszyć i podnieść kwalifikacje działających na Warmii i Mazurach bioenergoterapeutów, naturoterapeutów i radiestetów. Cech Naturoterapeutów jest dziś jednym z większych i prężnie działających Cechów na Warmii i Mazurach.

Jego oficjalna historia rozpoczęła się w 20 lutego 2010 roku podczas zebrania założycielskiego. „Na początku było nas 15 osób. Do 2010 roku Cech rozwijał się na tyle, na ile mogliśmy się rozwijać. Były prowadzone kursy doszkalające, przeważnie dwa razy w roku mieliśmy spotkania, takie doroczne, gdzie spotykali się wszyscy członkowie na prelekcjach, na różnych szkoleniach” – wspomina Roman Winiarski, starszy Warmińsko-Mazurskiego Cechu Naturoterapeutów.

Punktem przełomowym było powołanie do życia przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości trzech komisji egzaminacyjnych. „Ułatwiło nam to zdobywanie i rozwijanie tych zawodów naszych i rozwijanie kwalifikacji, więc zaczęliśmy organizować kursy zawodowe, po których ukończeniu mogliśmy zdawać egzaminy przed komisją egzaminacyjną przy Izbie. Były to komisje w zawodach bioenergoterapeuta, naturoterapeuta i radiesteta” – wyjaśnia Roman Winiarski. Od 2010 roku egzaminy w trzech wspomnianych zawodach zdało kilkadziesiąt osób. Stale rośnie również liczba członków Cechu – w 2010 roku były to 52 osoby, w tym roku to już 106 osób.

Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów stale się rozwija. Niedawno skorzystał m.in. z proponowanych przez Narodowy Instytut Wolności dotacji, które pozwoliły na zakup potrzebnego do działalności szkoleniowej sprzętu. „Prowadzimy dosyć dużo kursów, więc również zarabiamy jakieś tam pieniądze w ramach działalności statutowej, stąd inwestujemy. Udało nam się zakupić insygnia cechowe, udało nam się w tej chwili zakupić sztandar, planujemy dosyć dużą uroczystość 13 maja, poświęcenie tego sztandaru i insygniów. Mamy zamiar się dalej rozwijać, jesteśmy w tym czasie drugim co do wielkości Cechem warmińsko-mazurskim” – mówi Roman Winiarski.

Cech udziela się także w akcjach charytatywnych, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jan Mackiewicz, jeden z członków Cechu, został zaś w ubiegłym roku uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – czyli Szablą im. Kilińskiego.

Informacje o nowych kursach, szkoleniach i wydarzeniach Warmińsko-Mazurski Cech Naturoterapeutów regularnie publikuje na swojej stronie internetowej: www.cechnaturoterapeutow.olsztyn.pl.